Залучення інвестицій
Підтримка підприємництва
Ставки єдиного податку
Великий Інвестиційний медіа-портал «InVenture Media Group» для пошуку інвестиційних пропозицій: https://inventure.com.ua/
Рада експортерів та інвесторів при МЗС України, пропозиції іноземних інвесторів щодо співробітництва: http://rei.mfa.gov.ua/ua/foreign-business/foreign-proposals
Рішенням міської ради від 22.12.2021 №54 затверджено Програму розвитку малого і середнього підприємництва в місті Запоріжжі на 2022-2025 роки, розроблену робочою групою у складі представників органів влади, бізнесу, громадських організацій.
Програмою передбачено заходи, спрямовані на покращення бізнес-клімату в місті.
Проєкти та заходи Програми сформовані з урахуванням переваг залучення до підприємництва усіх зацікавлених членів суспільства, формування підприємливості як ціннісної орієнтації та забезпечення рівного та простого доступу до ресурсів, інфраструктури і послуг з розвитку бізнесу у громаді для усіх категорій громадян, включаючи жінок, молодь, внутрішньо переміщених осіб, соціальних підприємців.
З 2018 року в м. Запоріжжі започатковано проведення Фестивалю «Startup Fest».
Мета фестивалю - популяризація підприємництва та стартап руху шляхом створення презентаційно-освітнього майданчика з сучасними технічними розробками і інструментами для їх просування, створення дискусійного майданчика для молодих підприємців, експертів та інвесторів, ознайомлення їх з сучасними інструментами підтримки і фінансування стартапів.
У другому фестивалі «Startup Fest» (29.11.2019) взяли участь представники не лише Запоріжжя, але й регіонів України та інших країн, зокрема Канади, Великобританії, Польщі. Учасникам заходу було представлено експозиції вже реалізованих стартапів, бізнес-інкубаторів, університетів, освітніх центрів та інших об’єктів інфраструктури, що створюють умови для зародження бізнесу: хабів, міжнародних організацій з підтримки бізнесу, інвестиційних фондів, фінансових організацій, страхових компаній тощо.
В рамках фестивалю було проведено комплекс ділових заходів – конкурс стартап-проєктів із призовим фондом, інтерактивні тренінги, лекції та майстер-класи для започаткування, підтримки і розвитку малого та середнього підприємництва, тематичні виставки та бізнес-квести.
Проведено Круглий стіл, присвячений підтримці інноваційних економічних ініціатив муніципалітетами та установчі збори кластеру «Інжиніринг. Автоматизація. Машинобудування.».
Третій фестиваль бізнес-ідей «Startup Fest» відбувся 21 – 22 грудня 2021 року у режимі онлайн. Захід об’єднав комплекс ділових заходів: конкурс стартап-проєктів, конференцію та віртуальну виставку об’єктів інфраструктури підтримки підприємництва.
Перлиною фестивалю «Startup Fest» є конкурс стартап-проєктів з призовим фондом. Конкурсанти мають змогу презентувати свої проєкти перед комісією, до складу якої входять успішні підприємці, стартапери, бізнес-тренери, ІТ-фахівці, інвестори.
У 2019 році заявки на участь у конкурсі подали 77 учасників, з яких експертне журі визначило 33 фіналісти. Конкурсанти з Запоріжжя, Енергодара, Мелітополя, Вінниці, Миколаєва, Києва, Чернівців презентували власні бізнес-ідеї у сферах енергетики, екології, медицини та інклюзивні програми.
Захисту проєктів учасників на «Startup Fest» передувала серія підготовчих тематичних тренінгів, присвячених удосконаленню фінансової складової проєктів та мистецтву самопрезентації.
Проєкти-переможці, які визначалися за двома напрямками – інноваційні та соціальні стартапи, отримали грошові винагороди у кожній з категорій (загальний призовий фонд склав 220,0 тис. грн), сертифікати на навчання та інші заохочення.
У 2021 році від учасників – авторів стартап-проєктів надійшло 42 заявки із Запоріжжя, Миколаєва, Одеси, Києва, Харкова, Дніпропетровщини. До участі в конкурсі приймалися проєкти за такими напрямами: аграрний сектор, високотехнологічне машинобудування, військово-промисловий комплекс, енергетика, ефективне природокористування, інформаційно-телекомунікаційні технології, космічні технології, робототехніка, створення нових речовин і матеріалів, нанотехнології, малий та середній бізнес, сімейний бізнес (підприємництво), інклюзія та соціальний розвиток та інші.
До фіналу конкурсу вийшли 19 проєктів - майже порівну комерційних і соціальних проєктів, зокрема, у сфері туризму, ІТ-технологій, освітні, екологічні, оздоровчі проєкти, ідеї розвитку сімейного бізнесу. Засідання конкурсної комісії відбулося 3 грудня у режимі офлайн/онлайн. У складі журі – представники міської влади, Запорізької торгово-промислової палати, бізнес-асоціацій, підприємців, бізнес-консультантів, представники бізнес-шкіл, вищих навчальних закладів та депутати міської ради.
Онлайн-захисту проєктів учасників під час «StartUp Fest» 21-22 грудня передувала серія підготовчих тематичних тренінгів, присвячених мистецтву вдалої презентації, фінансам і управлінню.
Переможців було визначено за трьома категоріями: інноваційні, соціальні стартапи і вперше – переможців було обрано серед учасників-школярів. Загальний призовий фонд становив 50 тис. грн.
Крім того, Запорізька торгово-промислова палата підготувала спеціальний приз: найпрофесійніші стартапи отримали ефективний маркетинговий інструмент - право участі у міжнародних виставках у ВЦ «Козак-Палац» протягом 2022 року.
Також спеціальні призи підготували партнери: сертифікат на 100 годин роботи в інноваційному просторі HUB 4.0 CAMPUS, право на безкоштовне FIX резидентство в Edison Space coworking на 30 днів, право на безкоштовне Flex резидентство на 30 днів (2 сертифікати).
Форум «Креативні індустрії - шлях до розвитку»
Форум «Креативні індустрії - шлях до розвитку» відбувся у 2019 році. Форум був створений для того, щоб творчі люди Запоріжжя змогли знайти спосіб і місце для розвитку. Учасники форуму почули історії успіху діячів сфери дизайну, літератури, мистецтва, музейної справи, музики.
Для учасників форуму був проведений майстер-клас, де вони дізналися, як знайти інструменти та фінанси для втілення в життя своїх творчих ідей та навчились готувати заявки на участь в Європейських грантових програмах.
В рамках форуму спікери розповіли про конкурсні програми в Українському культурному фонді, представили новий проєкт ЄС House of Europe, який також пропонує гранти та програми для креативних індустрій і культури.
Бізнес-форум з залученням представників міжнародних донорських організацій
9 червня 2021 року відбувся Бізнес-форум з залученням представників міжнародних донорських організацій. Захід проводився Запорізькою міською радою за участі Запорізької торгово-промислової палати. Формат заходу – онлайн-конференція та індивідуальні перемовини бізнесу з представниками міжнародних донорських організацій.
Міжнародні програми, орієнтовані на малий та середній бізнес, надають можливості доступу до фінансових ресурсів, ринків і знань, стажування за кордоном, компенсації витрат на консалтинг, спеціальні умови кредитування, професійні комунікації та консультації від авторитетних українських експертів.
На бізнес-форумі представники фондів - грантодавців та експерти презентували актуальні програми та проєкти міжнародних донорських організацій, які працюють для розвитку підприємництва в Україні, ознайомили з умовами і правилами участі в конкурсних відборах на отримання грантів, навчили підприємців правилам підготовки та подання заявок.
Набуті під час форуму навички дозволяють представникам бізнесу розвинути нові напрямки діяльності, підвищити свою конкурентоспроможність та компетенцію.
Фінансова допомога суб’єктам малого і мікропідприємництва за рахунок коштів міського бюджету
З метою підтримки місцевого бізнесу виконавчим комітетом Запорізької міської ради було затверджено Порядок фінансової допомоги суб’єктам малого і мікропідприємництва за рахунок коштів міського бюджету, згідно з яким здійснюється компенсація відсоткових ставок за отриманими кредитами.
На надання фінансової підтримки суб’єктам малого і мікропідприємництва у 2021 та у 2022 роках було передбачено виділення бюджетних коштів у сумі 350,0 тис. грн на кожний рік.
Учасниками програми вже стали 35 суб’єктів господарювання, яким протягом 12 місяців відшкодовуються витрати на сплату відсоткових ставок за отриманими кредитами.
Навчальні семінари, тренінги
З метою підвищення обізнаності підприємців щодо змін у законодавстві, сучасних тенденцій щодо ведення бізнесу, висвітлення нагальних проблем підприємництва проводяться безкоштовні навчальні семінари, тренінги та лекторії.
У 2018 році відбувся ХАКАТОН #2 ZAPOROZHYE, який було реалізовано проєктом Startup ShowRoom за підтримки Запорізької міської ради.
Хакатон відвідали 126 учасників, серед яких учасники АТО, студенти вищих навчальних закладів м. Запоріжжя. Відвідувачі отримали 17 майстер-класів від експертів-практиків за напрямками: самопрезентація, мистецтво публічного виступу, нетворкінг, командоутворення, інтернет-маркетинг, бізнес-планування та фандрайзінг.
Спільно з Головним управлінням Держпраці у Запорізькій області проводяться семінари для підприємців з питань взаємовідносин СПД з контролюючими органами та змін в законодавстві.
У 2021 році в рамках проєкту «Бізнес-освіта» Запорізька торгово-промислова палата провела онлайн-конференцію для аграріїв та офлайн/онлайн захід «Technology & Innovation Day» покликаний сприяти просуванню кращих технологій та їх впровадженню на українських і закордонних ринках.
Міським центром зайнятості проводяться тематичні семінари з роботодавцями, надаються консультації з питань підприємницької діяльності. Для тих безробітних, які вирішили відкрити власну справу, надаються інформаційні та консультаційні послуги в частині організації підприємницької діяльності, ведення бізнесу. Крім того, у 2021 році центром зайнятості проводилися інформаційні семінари «Генеруй бізнес-ідею та розпочни свій бізнес» та профконсультаційний груповий захід - засідання Клубу для жінок, на якому обговорювалися питання провадження підприємницької діяльності.
Вуличні лекторії
У 2018-2020 роках проведено серію відкритих лекцій на свіжому повітрі за тематикою, спрямованою на підтримку підприємницької ініціативи. Участь у лекторіях для мешканців та гостей міста була безкоштовною.
У 2021 році заплановано реалізацію освітніх проєктів «Школа підприємництва/самозайнятості», «Investment Business School. Innovations», «Онлайн-школа підприємця «Бізнес-платформа».
Освітні проєкти
Протягом 2021 року реалізовано освітні проєкти «Школа підприємництва/самозайнятості» та «Бізнес-школа».
Освітній проєкт «Школа підприємництва/самозайнятості» був реалізований Edison Space Hub за підтримки Запорізької міської ради в рамках Програми сприяння розвитку малого та середнього підприємництва у місті Запоріжжі.
Програма навчання передбачала інтенсивний курс, присвячений основним аспектам організації бізнесу та підприємницької діяльності.
Протягом навчального інтенсиву, який складався з 10 навчальних тренінгів, слухачі за допомогою досвідчених менторів мали змогу засвоїти основні принципи ведення бізнесу в Україні, основи фінансового управління і маркетингу та отримали безліч корисної інформації, цікаве спілкування та натхнення на відкриття і розвиток власної справи.
Після завершення навчань 20 учнів Школи підприємництва отримали відповідні сертифікати. Крім того, їм надавався посттренінговий індивідуальний супровід для доробки бізнес-планів.
Навчальний проєкт «Бізнес-школа» - серія онлайн-тренінгів для підприємців-початківців «Від бізнес-планування – до управлінської діяльності».
Проєкт реалізовано Запорізькою торгово-промисловою палатою за підтримки Запорізької міської ради. У тренінгах взяли участь представники ІТ-бізнесу, сфери послуг, виробництва, студенти, що прагнуть відкрити власну справу. Цей проєкт - допомога для тих, хто прагне зробити свій бізнес кращим, досягати більших результатів.
Під час тренінгів учасники навчалися встановлювати «точки контролю», зокрема, яким чином власникам бізнесу контролювати ефективність процесів, дії персоналу, з’ясовували, у чому відмінність між податковою та управлінською звітністю, дізналися про інновації в формуванні сучасного бізнесу, наукові та прикладні методи дослідження ринку попиту продукції, пошук фінансування та робота з інвесторами
Після закінчення навчань 30 учасників тренінгів отримали сертифікати.
Програма сприяння розвитку соціального підприємництвав м. Запоріжжі
Програма затверджена рішенням Запорізької міської ради від 26.09.2018 №31.
Програма вміщує комплекс дій виконавчих органів міської ради, суб’єктів підприємництва, громадських об’єднань підприємців, мешканців міста, спрямованих на створення, підтримку та розвиток соціально-орієнтованого підприємництва, залучення до підприємницької діяльності соціально-незахищених груп мешканців міста, поширення кращих практик соціального підприємництва для вирішення нагальних соціальних проблем та досягнення позитивних соціальних змін.
Координаційна рада з питань розвитку підприємництва
З метою запровадження постійної взаємодії державних органів та органів місцевого самоврядування з суб’єктами підприємницької діяльності, об’єднаннями підприємців, громадськими організаціями, закладами вищої освіти, підприємствами, установами та організаціями функціонує міська координаційна рада з питань розвитку підприємництва.
Рада є консультативно-дорадчим органом, що сприяє реалізації державної політики у сфері розвитку малого та середнього підприємництва та реалізації державної регуляторної політики.
На засіданнях ради обговорюються зміни, які відбуваються у законодавстві та нагальні питання розвитку підприємництва.
Сертифікація послуг ЦНАП
З метою підвищення якості надання адміністративних послуг мешканцям міста, спрощення процедури та зниження часових витрат на надання адміністративних послуг у 2019 році здійснено сертифікацію надання послуг ЦНАП відповідно до стандартів ISО 9000; у 2020-2021 роках проведено наглядові аудити ЦНАП та його територіальних підрозділів на відповідність вимогам стандарту ISO-9001:2015 органом по сертифікації.
інформаційний пункт підприємцяІнформаційний пункт підприємця
У 2020 році на базі Центру надання адміністративних послуг відкрито, в якому фахівцями надаються безкоштовні консультації з питань відкриття та ведення підприємницької діяльності, сплати податків, діяльності Центрів зайнятості, Держгеокадастру та інших організацій.
Продовжується розвиток інституцій інфраструктури підтримки підприємництва.
У 2020 році розпочав свою роботу хаб «Платформа спільних дій» в якому можна проводити заходи будь-якого рівня: фестивалі, презентації, бізнес-зустрічі, тренінги, воркшопи, форуми тощо.
Відкрився б’юті-коворкінг GoBeauty Studios для майстрів де можна не тільки орендувати обладнане робоче місце, але й сфокусуватися на своїй роботі і розвинути ком’юніті людей, що створюють красу.
Щомісячні ставки для першої та другої груп платників єдиного податку — фізичних осіб (затверджені рішенням Запорізької міської ради від 21.12.2016 №59) https://zp.gov.ua/uk/documents/item/5030
№ |
Види діяльності |
Для платників першої групи |
Для платників другої групи |
|
|
Відсоток до розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року |
Відсоток до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року |
Послуги |
|||
1 |
Діяльність з надання послуг платникам єдиного податку та/або населенню |
- |
20 |
2. |
Надання побутових послуг населенню, у тому числі: |
|
|
2.1. |
Виготовлення взуття за індивідуальним замовленням, послуги з його ремонту |
10 |
15 |
2.2. |
Виготовлення швейних виробів за індивідуальним замовленням |
10 |
15 |
2.3. |
Виготовлення виробів із шкіри та хутра за індивідуальним замовленням |
10 |
20 |
2.4. |
Виготовлення спіднього одягу за індивідуальним замовленням |
10 |
15 |
2.5. |
Виготовлення текстильних виробів та текстильної галантереї за індивідуальним замовленням |
10 |
20 |
2.6. |
Виготовлення головних уборів за індивідуальним замовленням |
10 |
15 |
2.7. |
Додаткові послуги до виготовлення виробів за індивідуальним замовленням |
10 |
20 |
2.8. |
Послуги з ремонту одягу та побутових текстильних виробів |
10 |
15 |
2.9. |
Виготовлення та в’язання трикотажних виробів за індивідуальним замовленням, послуги з їх ремонту |
10 |
15 |
2.10. |
Виготовлення килимів та килимових виробів за індивідуальним замовленням, послуги з їх ремонту та реставрації |
10 |
20 |
2.11. |
Виготовлення шкіряних галантерейних та дорожніх виробів за індивідуальним замовленням, послуги з їх ремонту |
10 |
20 |
2.12. |
Виготовлення меблів за індивідуальним замовленням, послуги з їх ремонту, реставрації та поновлення |
10 |
20 |
2.13. |
Виготовлення теслярських та столярних виробів за індивідуальним замовленням |
10 |
15 |
2.14. |
Технічне обслуговування та ремонт автомобілів, мотоциклів, моторолерів і мопедів за індивідуальним замовленням |
10 |
20 |
2.15. |
Послуги з ремонту радіотелевізійної та іншої аудіо- і відеоапаратури |
10 |
20 |
2.16. |
Послуги з ремонту електропобутової техніки та інших побутових приладів |
10 |
20 |
2.17. |
Послуги з ремонту годинників |
10 |
15 |
2.18. |
Послуги з ремонту велосипедів |
10 |
15 |
2.19. |
Послуги з технічного обслуговування і ремонту музичних інструментів |
10 |
15 |
2.20. |
Виготовлення металовиробів за індивідуальним замовленням |
10 |
20 |
2.21. |
Послуги з ремонту інших предметів особистого користування, домашнього вжитку та металовиробів |
10 |
20 |
2.22. |
Виготовлення ювелірних виробів за індивідуальним замовленням, послуги з їх ремонту |
10 |
20 |
2.23. |
Прокат речей особистого користування та побутових товарів |
10 |
15 |
2.24. |
Послуги з виконання фоторобіт, оброблення плівок |
10 |
15 |
2.25. |
Послуги з прання, оброблення білизни та інших текстильних виробів |
10 |
15 |
2.26. |
Послуги з чищення та фарбування текстильних, трикотажних і хутрових виробів |
10 |
20 |
2.27. |
Вичинка хутрових шкур за індивідуальним замовленням |
10 |
20 |
2.28. |
Послуги перукарень |
10 |
15 |
2.29. |
Ритуальні послуги |
10 |
20 |
2.30. |
Послуги, пов’язані з сільським та лісовим господарством |
10 |
15 |
2.31. |
Послуги домашньої прислуги |
10 |
20 |
2.32. |
Послуги, пов’язані з очищенням та прибиранням приміщень за індивідуальним замовленням |
10 |
20 |
Виробництво |
|||
3. |
Виробництво товарів |
- |
20 |
Торговельна діяльність |
|||
4. |
Роздрібний продаж товарів з торговельних місць на ринках, у тому числі: |
|
- |
4.1. |
Продовольчі товари |
9 |
|
4.2. |
Одяг з тканин |
7 |
|
4.3. |
Взуття |
8 |
|
4.4. |
Інші головні убори |
7 |
|
4.5. |
Галантерея |
8 |
|
4.6. |
Біжутерія |
6 |
|
4.7. |
Дитячі іграшки |
7 |
|
4.8. |
Товари побутової хімії |
7 |
|
4.9. |
Книги, канцтовари |
6 |
|
4.10. |
Парфуми |
7 |
|
4.11. |
Елементи живлення |
6 |
|
4.12. |
Надання послуг, супутніх продажу |
6 |
|
4.13. |
Панчішно-шкарпеткові вироби |
6 |
|
4.14. |
Білизна |
7 |
|
4.15. |
Дитячий одяг |
7 |
|
4.16. |
Тканини |
8 |
|
4.17. |
Товари «Second-hand» |
8 |
|
4.18. |
Господарчі товари «Тисяча дрібниць» |
7 |
|
4.19. |
Замки, ключі |
8 |
|
4.20. |
Періодичні видання (газети і журнали) |
4 |
|
4.21. |
Інші товари |
9 |
|
5. |
Продаж товарів |
|
16 |
6. |
Діяльність у сфері ресторанного господарства |
|
20 |
Реєстр власних регуляторних актів Запорізької міської ради
та виконавчого комітету Запорізької міської ради станом на 01.01.2022