ТЕСТ
Портал працює в тестовому режимі. Надайте свої пропозиції, як зробити його ще кращим.

Туристичний потенціал

https://zaporizhzhia.city

Запоріжжя — багатогранне місто з неосяжним туристичним потенціалом, розвиненою економікою, видатною історією та унікальною культурною спадщиною.

На державному обліку в місті перебуває близько 300 пам’яток історії, археології, архітектури та містобудування, монументального мистецтва, науки й техніки.

Головні туристичні дестинації Запоріжжя:

 • Національний заповідник “Хортиця”, де зокрема знаходяться наступні важливі об’єкти: історико-культурний комплекс “Запорозька Січ”, туристичний комплекс “Скіфський стан”, меморіально-туристичний комплекс “Протовче”, артоб’єкт “Коло Єдності”, хортицькі плавні, театр козацького бою “Січові козаки”, кінний театр “Запорозькі козаки”, музей судноплавства “Чайка”, численні святилища;
 • Історико-культурний комплекс “700-річний Запорізький дуб”;
 • Соцмісто (Шосте селище);
 • Дніпровська гідроелектростанція;
 • Проспект Соборний;
 • Історичний ареал “Старе місто” або “Старий Олександрівськ”;
 • Менонітська колонія “Шенвізе”;
 • Менонітська колонія “Розенталь”.

Всі вищеперелічені об’єкти мають вкрай важливе значення для культурного та туристичного потенціалу Запоріжжя. Ці місцеві локації та пам’ятки допомагають розвивати тематичні напрями туристичної галузі, а саме різновиди, як подієвий, індустріальний та природний туризм.

Хортиця

Національний заповідник “Хортиця”  - науково-дослідна та рекреаційно-освітня установа, яка здійснює охорону пам’яток історії, культури та природних об’єктів; збирає, вивчає, зберігає та популяризує пам’ятки, пов’язані з історією запорозького козацтва та інших історичних епох. Його загальна площа становить понад 2300 гектарів.
Сам острів Хортиця є найбільшим на річці Дніпро. Його довжина понад 11 кілометрів, ширина — до 2.5 км. Разом вони утворюють єдину комплексну історико-культурну та природну пам’ятку, що охоплює період від мезоліту до сьогодення.

Заповідник занесений до державного реєстру нерухомих пам’яток України. На його території знаходиться 63 пам’ятки археології та історії, 33 з яких поставлено на державний облік. У 1993 р. заповідник отримав статус національного.

З метою збереження унікальних пам’яток геології порожистої частини Дніпра, таких як виходи докембрійських кристалічних споруд, цінну наскельну рослинність, рідкі та знайомі види рослин на ділянках цілинних степів, байрачних і плавневих лісів, у 1974 р. на території заповідника було утворено Загальногеологічний заказник загальнодержавного значення “Дніпровські пороги”. 
Піклуючись про відтворення історичної пам’яті та повернення до багатовікових традицій запорозького козацтва на території Національного заповідника “Хортиця” було створено історико-культурний комплекс “Запорозька Січ”.

До складу заповідника входять острів Хортиця, прилеглі до нього острови та скелі — Байда, Дубовий, Розстебин, Три Стоги, Середня, Близнюки, урочище Вирва на правому березі Дніпра.
У жовтні 2021 року на Пагорбі Єдності було відкрито артоб’єкт “Коло Єдності”. Металеве кільце заввишки 7 метрів має спеціальне кортенове покриття, яке не піддається атмосферній корозії.

        

  

 

 

 

Історико-культурний комплекс "700-річний Запорізький Дуб"

Запорізький дуб — унікальна природна пам’ятка, вік якої перевищує 700 років, а за думкою деяких істориків навіть 900. Він є символом багатьох красивих та навіть романтичних легенд. Можливо, під деревом видатний Тарас Шевченко читав селянам свою "Катерину", або ж у 1648 році відпочивав Богдан Хмельницький з військом перед битвою на Жовтих Водах. А може кошовий отаман Іван Сірко разом із козаками писав листа турецькому султану. І це не всі оповіді, які передаються з покоління в покоління.

Сакральним дерево вважали й меноніти, які мешкали у колонії Хортиця. Навіть дали йому особливу назву — Віковий дуб (Hundertjährige Eiche).

У 2010 році дуб став призером Всеукраїнського конкурсу "Національне дерево України", вигравши у номінації "Історичне дерево України".

"Діти" Запорізького дуба ростуть у Польщі, Естонії, Латвії, США, Канаді, Азербайджані, Японії та інших країнах світу.

Запорізький дуб це сакральна пам'ятка наших пращурів, символ життя та процвітання українського народу.

Соцмісто (шосте селище)

Житловий масив з’явився у 1930-х роках 20 століття завдяки будівництву Дніпрогесу. Невелика територія стала майданчиком для молодих архітекторів: у цьому районі переплелися конструктивізм, артдеко та неокласика. У Соцмісті вперше в українській архітектурі використовувався поквартальний принцип забудови.

У 1937 та 1939 роках проєкт був відзначений на Всесвітніх виставках у Парижі та Нью-Йорку.

Нині продовжується робота щодо внесення Соцміста до Попереднього списку об'єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

 

 

Дніпровська гідроелектростанція

Споруда, що прославила Запоріжжя на весь світ та фактично вписала місто в західну історіографію.

Дніпровська ГЕС — потужний енергетичний вузол і справжній символ Запоріжжя. Саме гідроелектростанція дала перший струм місту 1932 року й підштовхнула розвиток промислового потенціалу міста та його становлення як індустріального осередку.

  

   

 

Проспект Соборний

Головна вулиця та візитівка Запоріжжя. Прогулянка проспектом дозволить побачити чотири з семи районів міста. Довжина вулиці це понад 10 кілометрів. Починається проспект від Центрального залізничного вокзалу “Запоріжжя-1” та завершується на площі Запорізькій біля Дніпровської гідроелектростанції.
Саме на проспекті Соборному розташовано багато кав’ярень та цікавих для ознайомлення локацій.

  

  

 

Історичний ареал "Старе місто" або "Старий Олександрівськ"

Колись Запоріжжя мало назву Олександрівськ і було повітовим містом.

До наших днів збереглося багато пам’яток архітектури 19 століття, які й утворюють історичний центр міста. Сьогодні це затишний простір, який вміщує в собі історичні будівлі, парки, сквери, фонтани.

Міській забудові до 20 століття присвячений Музей архітектури Запоріжжя — перше крафтове середовище міста.

   

Менонітська колонія “Шенвізе”

Поселення було засноване 1797 року вихідцями з Прусії. Меноніти активно забудовували територію, через що сьогодні ми маємо багато будівель у югендштилі — німецькому варіанті модерну. Це прибутковий будинок Гюберта, садиба Сіменса, особняк Коопа та інші.

Окрім цього, заможні представники колонії створювали в місті промислові підприємства, підвищуючи індустріальну орієнтованість Олександрівська.

    

Менонітська колонія "Розенталь"

Історичне поселення представників західноєвропейської етноконфесійної групи у правобережному районі Запоріжжя — Верхній Хортиці. Заснована колонія в 1789 році.

Існувала як центр Хортицької волості Катеринославського повіту. Комплекс будівель, які залишилися у спадок від менонітської колонії, є унікальними витворами архітектури. Це замок Вальман, школа Медхеншуле тощо.

     

Заклади культури

Мережу складають 319 закладів культури та мистецтв, з них 60 комунальних закладів культури: 37 міських бібліотечних закладів, 13 мистецьких шкіл, муніципальний театр-лабораторія Vie, муніципальний театр танцю, міський центр народної творчості та культурно-освітньої роботи “Народний дім”, 5 комунальних палаців культури - “Хортицький”, “Титан”, “Заводський”, “Молодіжний”, кіноконцертний зал ім. О. Довженка.

Бібліотеки нового формату

Після впровадження бібліотечної реформи, у 2019-2021 рр. було відкрито 10 сучасних бібліотек Міської публічної бібліотечної системи з єдиним електронним квитком та онлайн системою пошуку “Є-книга”.

Сьогодні бібліотеки це сучасні хаби з крутим інтер’єром та новою літературою. У просторах проходять також розважальні, мистецькі, культурні заходи, майстер-класи, семінари, лекції.

У 2021 році відбулося урочисте відкриття чотирьох оновлених бібліотек, протягом року кількість читачів становила понад 70 тисяч осіб, було видано понад півмільйона книг.

  

Мистецькі школи
У Запоріжжі працюють 8 дитячих музичних шкіл, 4 дитячі школи мистецтв, дитяча художня школа. У 2021 році було відкрито оновлену мистецьку школу в Дніпровському районі.

Станом на 1 січня 2022 року в школах навчається понад 6100 дітей.

Муніципальні театри

У репертуарі муніципальних театрів (театр-лабораторія Vie та театр танцю) 48 вистав та концертних програм. За 2021 рік двома театрами проведено 83 вистави, які відвідало майже 8.5 тисяч осіб.

Клубні заклади

У комунальних палацах культури “Заводський”, “Молодіжний”, “Орбіта”, “Титан” та “Хортицький” працюють 132 клубних формування хореографічного, вокально-хорового, циркового та театрального мистецтва. З них 68 дитячих. Кількість учасників — понад 5 тисяч осіб. У 2021 році силами палаців культури проведено 1039 заходів, які відвідало 216 тисяч містян та гостей Запоріжжя.

У кіноконцертному залі ім. О. Довженка в 2021 році відбулося 2645 кіносеансів, які відвідало понад 30 тисяч глядачів.

Театри

 • Театральні та концертні зали міста представляють наступні установи:
 • Державний цирк;
 • Академічний обласний український музично-драматичний театр ім. В. Магара;
 • Академічний обласний театр юного глядача
 • Академічний обласний театр ляльок
 • Обласна філармонія
 • ”Новий театр” (приватний)
 • Кінний театр “Запорозькі козаки” (приватний)

Музеї

Музейні простори Запоріжжі представлені наступними закладами:

 • Музей Феноменальної Сили. Другий простір мережі крафтових музеїв Запоріжжя. Найкраще місце, щоб дізнатися про спорт все та навіть більше. У експозиції — цікава інформація про виникнення різних видів спорту, історії видатних спортсменів і спортсменок Запоріжжя, ретрофото та унікальні експонати. Спеціально для Музею Феноменальної Сили український митець Олександр Корбан створив сім полотен визначних спортивних діячів і діячок Запоріжжя у власному авторському стилі. 

 

 

 •  Обласний краєзнавчий музей. На регулярній основі працюють наступні експозиції: “Природа Запорізького краю”, “Запорізький край у далекому минулому”, “Запорізький край у 14-18 ст. Доба козацтва”, “Запорізький край наприкінці 18 - на поч. 19 ст. Заселення краю”, “Дніпрогес: підкорення стихії”, “Запорізька область напередодні та в роки Другої світової війни”, “Запоріжжя в період післявоєнної відбудови” та інші.
 •  Обласний художній музей. Його колекція нараховує близько 13 тисяч експонатів.
 •  Музей історії зброї. Єдиний в Україні приватний музей історії зброї. В експозиції виставки представлено понад 4.5 тисячі холодної та вогнепальної зброї, що зображають всі етапи становлення людської цивілізації.
 •  Музей техніки “Фаетон”. Приватна колекція ретроавтомобілів, мотоциклів та іншої техніки. Станом на 2021 рік у музеї сім залів (сьомий відкрився у жовтні 2021 року) та понад 300 одиниць техніки. У просторі можна прослідкувати, як змінювався закордонний та вітчизняний автопром.
 •  Музей-галерея прикладної кераміки та живопису творчості Іллі та Олексія Бурлай. В колекції музею – матеріали, пов'язані з історією та першими будівлями Запоріжжя, старовинні карти та фотодокументи, колекція старовинної черепиці й цегли.
 •  Музей авіації та високих технологій “Мотор Січ”. Простір, у якому зібрана велика колекція авіаційних двигунів та різноманітної техніки.
 • Музей архітектури Запоріжжя. Перший у мережі крафтових музеїв міста. У просторі забрано безліч пізнавальної інформації про архітектурну спадщину Запоріжжя. Наскрізний сюжет розкаже історію від перших будівель старого Олександрівська до міської забудови другої половини 20 століття. Гості побачать архівні фото та відео, унікальні експонати.

     

Виставкові зали

Виставкові зали Запоріжжя представлені наступними установами:

 • Виставковий зал Запорізької організації Національної Спілки художників України.
 • Виставковий зал Запорізького відділення Національної Спілки фотохудожників України.
 • «Art L» – приватна художня галерея, яку було  відкрито в березні 2009 року. Галерея не обмежує тематику своїх виставок тільки образотворчим мистецтвом. До уваги глядачів широкий спектр жанрів і напрямів творчості різних художників з різних регіонів України, а також ближнього і далекого зарубіжжя.
 • Художній салон – місце, яке привертає увагу і унікальним зовнішнім виглядом, і виставковими заходами. Гості зможуть познайомитися з новими стилями творчості та побачити оригінали відомих картин.

Туристичний інформаційний центр
Перший центр подібного плану в Україні. Осередок туристичного, культурного та творчого життя Запоріжжя у середмісті.
У приміщенні проходять виставки, семінари, майстер-класи та інші різнопланові заходи. ТІЦ має три сертифікати якості SEO.

У жовтні 2020 року відкрилася друга філія Туристичного інформаційного центру — в новому терміналі Міжнародного аеропорту “Запоріжжя”.
У жовтні 2021 року відбулося урочисте відкриття третього центру. Цього разу в приміщенні залізничного вокзалу “Запоріжжя-1”.
Біля обох центрів знаходиться по одному сенсорному кіоску. Через них можна дізнатися основну інформацію про Запоріжжя: пам’ятки, заклади харчування, місця для відпочинку, цікаві маршрути для прогулянки містом, а також важливі контакти у разі виникнення надзвичайних ситуацій.
     

Туристичні досягнення за 2019 - 2021 роки:

 • Туристичний інформаційний центр біля Фонтану життя відвідало понад 20 тисяч людей, серед них понад 18 тисяч отримали необхідні інформаційні послуги від фахівців з туристичного обслуговування. Якщо врахувати центри в аеропорту та на вокзалі, то це близько 30 тисяч гостей.
 • Всього з 2019 по 2021 роки існування ТІЦ проведено понад 480 заходів, 150 групових екскурсій та 450 індивідуальних турів містом. Було продано понад 2.4 тисячі сувенірів з міською айдентикою та розроблено понад 40 туристичних продуктів.
 •  Туристичний збір за 2021 рік — понад 2 мільйони 800 тисяч гривень. За 4 роки сума збільшилася на 400%. Міжнародний аеропорт “Запоріжжя” виконав майже 3200 рейсів, було перевезено понад 570 тисяч пасажирів.
 • 1 червня 2021 року Міністерством культури та інформаційної політики й Державною агенцією розвитку туризму були опубліковані результати опитування туристичних настроїв українців. Запорізький регіон потрапив у трійку найпопулярніших напрямків.

Музичні події

Одним із пріоритетних напрямків розвитку туристичної складової міста є подієвий туризм. У Запоріжжі провели масштабні, загальноміські фестивалі - “Zaporizhzhia Jazzy” та “Khortytsia Freedom”, які об’єднали різножанрових і талановитих музикантів та виконавців з усієї України.

“Дні гостинності у Запоріжжі-2020”

У 2020 році був проведений туристичний бізнес-форум “Дні гостинності у Запоріжжі-2020”. Протягом трьох днів на чотирьох тематичних локаціях можна було почути поради від професіоналів індустрії, дізнатися про новітні тренди, шляхи подолання кризи, аспекти взаємодії з владою та останні регуляторні зміни в законодавстві, що стосуються питань внутрішнього та зовнішнього туризму в період пандемії. Підприємці, люди з унікальним досвідом, представники влади та керівники успішних бізнесів у сфері гостинності ділилися інсайтами, натхненням та корисними думками. Трансляція події онлайн дозволила долучити ще більше зацікавлених. 

Туристична навігація містом

Продовжена робота з запровадження навігації Запоріжжям: міський простір доповнили інформаційні стенди з туристичними покажчиками та географічні вказівники з напрямками руху та позначенням відстані до міських об’єктів, які треба побачити.

Триває реалізація проєкту “Розумний гід”. На історичних будівлях Запоріжжя встановлено понад 30 інтерактивних табличок із QR-кодами, шрифтом Брайля та NFC-помітками. Вони допомагають дізнатись більше про історію Запоріжжя.    

 

 • Запорізька міська рада
 • Проект міжнародної технічної допомоги «Партнерство для розвитку міст»