ТЕСТ
Портал працює в тестовому режимі. Надайте свої пропозиції, як зробити його ще кращим.

Туристичний потенціал

https://zaporizhzhia.city

Запоріжжя – неповторне та багатогранне місто, яке має невичерпний туристичний потенціал, багатовікову історичну та культурну спадщину і входить до числа найбільш економічно розвинених міст країни.

На державному обліку в Запоріжжі перебуває близько 300 пам’яток історії, археології, архітектури та містобудування, монументального мистецтва, науки і техніки.

Головними туристичними дестинаціями в межах міста Запоріжжя на сьогодні є:

 • Національний заповідник «Хортиця», де зокрема знаходяться – Історико-культурний комплекс «Запорізька Січ», туристичний комплекс «Скіфський стан», меморіально-туристичний комплекс «Протовче», хортицькі плавні, театр козацького бою «Січові козаки», кінний театр «Козацька залога», музей судноплавства «Чайка»;
 • Святилища острова Хортиця;
 • Історико-культурний комплекс «700-річний Запорізький дуб»;
 • Cоцмісто (Шосте селище);
 • Дніпровська гідроелектростанція (ДніпроГЕС);
 • Проспект Соборний;
 • «Старе місто» — Старий Олександрівськ;
 • Менонітська колонія Шенвізе;
 • Менонітська колонія Розенталь.

Кожен з перелічених об’єктів має вкрай важливе значення у розвитку культурного та туристичного потенціалу міста. А головне, має на меті розвиток тематичних пріоритетних напрямів туристичної галузі: подієвого, індустріального та природного туризму, адже має такі необхідні для цього ресурси й потенціал. 

 

Хортиця.

Національний заповідник «​Хортиця»​ — науково-дослідна та рекреаційно-освітня установа, яка здійснює охорону пам'яток історії, культури та природних об'єктів, збирає, вивчає, зберігає та популяризує пам'ятки, пов'язані з історією запорозького козацтва та інших історичних епох. Острів Хортиця — найбільший острів на річці Дніпро довжиною 12,5 км, шириною до 2,5 км. Це єдина комплексна історико-культурна та природна пам'ятка, що охоплює період від мезоліту до XX сторіччя. Заповідник «​Хортиця» занесений до державного реєстру нерухомих пам'яток України. На його території нараховується 63 пам'ятки археології та історії, 33 з яких поставлено на державний облік.

З метою збереження в природному стані унікальних пам’яток геології порожистої частині Дніпра, таких як виходи докембрійських кристалічних порід, цінну наскальну рослинність, рідкі та зникаючі види рослин на ділянках цілинних степів, байрачних та плавневих лісів у 1974 році на території історико-культурного заповідника було утворено Загальногеологічний заказник загальнодержавного значення «Дніпровські пороги». У 1993 році державному історико-культурному заповіднику було надано статус національного. До його складу входять острів Хортиця і прилеглі до нього острови та скелі — Байда, Дубовий, Розстебин, Три Стоги, Середня, Близнюки, урочище Вирва на правому березі Дніпра. Зважаючи на свою унікальність заповідник «​Хортиця» занесений до Державного реєстру нерухомих пам’яток України, як пам’ятка національного значення. Загальна площа заповідника становить 2359,34 га.

Піклуючись про відтворення історичної пам’яті та повернення до багатовікових традицій запорозького козацтва на території Національного заповідника «Хортиця» було створено Історико-культурний комплекс «Запорозька Січ».

 

 

 

700-річний Запорізький Дуб

Запорізький дуб — унікальна пам'ятка природи, вік якої перевищує 700 років. Це величне дерево є свідком козацької доби, можливо, саме під ним козаки написали легендарний лист турецькому султану. З пошаною ставилися до запорізького дуба і німці-меноніти, які розбили своє поселення біля нього. У 1972 році дереву було присвоєно статус заповідного об'єкту. У 2001 році до Дня Незалежності навколо дуба було відкрито історико-культурний комплекс. У 2010 році Запорізький дуб було обрано Історичним деревом України. 


Соцмісто

Соцмісто або Шосте селище — житловий масив, збудований у 1930-ті роки минулого століття на території сучасного м. Запоріжжя, це поєднання низки унікальних пам’яток архітектури, які сконцентрувалися на невеликій території. До найяскравіших об’єктів можна віднести серце індустріального Запоріжжя – ДніпроГЕС, навколо якого було розбудовано диво містобудування.

Соцмісто побудоване з величезним розмахом та пишністю являє собою величні будівлі рідкісних нині зразків конструктивізму 20-30-х років та розкішних прикладів повоєнного сталінського ампіру.

 

ДніпроГЕС

Дніпровська гідроелектростанція — символ і потужний енергетичний вузол Запоріжжя. ДніпроГЕС дав перший струм у 1932 році і разом з тим — потужний поштовх для розвитку промислового потенціалу Запоріжжя. Сьогодні ДніпроГЕС не тільки має потужність 1538,0 МВт, а й є архітектурною пам'яткою міста і важливим етапом його історії.

 

Проспект Соборний

Проспект Соборний — головна вулиця і візитівка міста, яка пронизує чотири із семи районів Запоріжжя. Довжина проспекту — 10,8 км і це один з найдовших проспектів в Європі. Проспект починається від центрального вокзалу Запоріжжя-1 і закінчується на площі Запорізькій біля Дніпрогесу.

 

Старе місто

Старе місто.

Старе місто — це історичний центр Запоріжжя, який зберігся до сьогодні всередині індустріального міста-гіганта та складається з будівель, які мають статус пам’яток архітектури ХІХ століття, парків, скверів, музеїв, театрів та ряду історичних споруд, які в минулому були прибутковими будинками.

Менонітська колонія Шенвізе.

Менонітська колонія Шенвізе – це колонія, яка була заснована у 1797 році сім'ями менонітів, які переселилися з Пруссії у південно-східному передмісті м. Олександрівська. Промисловому розвитку колонії сприяло будівництво у 1875 році поряд з Шенвізе Катерининської залізниці. Поява залізничної станції викликала справжній будівельний бум – за декілька років з'явилася безліч промислових підприємств, частина яких згодом перетворилася на великі заводи.

Менонітська колонія Розенталь.

Менонітська колонія Розенталь – історичне поселення переселенців західноєвропейської етноконфесійної групи у правобережному районі сучасного Запоріжжя – Верхній Хортиці, заснована у 1789 році. Існувала, як центр Хортицької волості Катеринославського повіту. Комплекс будівель які залишились у спадок від менонітської колонії є унікальними витворами архітектури.

Заклади культури.

Мережу закладів культури Запоріжжя складають 319 закладів культури та мистецтв, з них 60 комунальних закладів культури: 37 міських бібліотечних закладів, 13 мистецьких шкіл, муніципальний театр-лабораторія «Ві», муніципальний театр танцю, міський центр народної творчості та культурно-освітньої роботи «Народний дім», 5 комунальних палаців культури – «Хортицький», «Титан», «Орбіта», «Заводський», «Молодіжний», кіноконцертний зал ім.О.Довженка, Туристичний інформаційний центр.

Бібліотеки нового формату.

Після реконструкції у 2019-2021 роках  відкрито 6 сучасних бібліотек Міської публічної бібліотечної системи (МПБС) з єдиним електронним квитком та онлайн системою пошуку E-книга. Зараз це сучасні культурні простори для читання, зустрічей та дискусій. Протягом 2020 року кількість нових читачів зросла на 43,7% і становила понад 32 000 осіб. У 2020 році було видано майже 700 000 книг.

Мистецькі школи.

У Запоріжжі працюють 8 дитячих музичних шкіл, 4 дитячі школи мистецтв, дитяча художня школа.

Станом на 01.01.2021 загальний контингент мистецьких шкіл становить 5977 учнів.

 

Муніципальні театри.

У репертуарі муніципальних театрів (театр-лабораторія «Ві» та театр танцю) 43 вистави та концертні програми. За 2020 рік двома міськими театрами – театром-лабораторією "Ві" та театром танцю  проведено 82 вистави, які відвідало понад 8,9 тис. глядачів

 

Клубні заклади.

У комунальних палацах культури «Заводський», «Молодіжний», «Орбіта», «Титан» та «Хортицький» працюють 133 клубних формування хореографічного, вокально-хорового, циркового та театрального мистецтва, з них 69 – дитячі. Кількість учасників налічує 5,6 тис. осіб. У 2020 році силами палаців культури проведено 944 заходи, які відвідало 223,0 тис. містян та гостей міста.

У кіноконцертному залі ім.О.Довженка у 2020 році відбулося 2102 кіносеанси, які відвідало 27,0 тис. глядачів.
Театри.

Театральні і концертні заклади міста представлені, зокрема, наступними:

 • Державний цирк;
 • Академічний обласний український музично-драматичний театр ім.В.Магара;
 • Академічний обласний театр юного глядача;
 • Академічний обласний театр ляльок;
 • Обласна філармонія;
 • Муніципальній театр-лабораторія «VIE»;
 • Муніципальний театр танцю (хореографічні постановки та духовий оркестр театру танцю є справжньою окрасою загальноміських заходів);
 • «Новий театр» (приватний);
 • Кінний театр «Запорозькі козаки» (приватний).

 

Музеї

Музеї.

Музеї Запоріжжя представлені такими закладами:

 

Обласний краєзнавчий музей, в якому постійно працюють експозиції: «Природа Запорізького краю»​«​Запорізький край у далекому минулому»; «Запорізький край у XIV – XVIII ст. Доба козацтва»; «Запорізький край наприкінці XVIII – на початку ХІХ ст. Заселення краю»; «Дніпрогес: підкорення стихії»; «Запорізька область напередодні та в роки Другої світової війни»; «Запоріжжя в період післявоєнної відбудови» та інші.

Обласний художній музей, колекція якого сьогодні налічує близько 13 тис. експонатів.

Музей історії зброї – єдиний в Україні приватний музей історії зброї такого масштабу. В експозиції виставки представлено понад 4500 одиниць холодної та вогнепальної зброї, які відображають всі етапи становлення людської цивілізації.

Серед приватних музеїв також слід відзначити Музей техніки «Фаетон» та Музей кераміки. Наприкінці 2012 року запрацювала ще одна приватна експозиція – Музей техніки Богуслаєва.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Музей архітектури Запоріжжя – це унікальний просвітницький проєкт, реалізований до   250-річчя міста. Це перший музейний заклад, в якому історія розвитку Запоріжжя представлена як наскрізний сюжет. Музей складається з чотирьох відділів, присвячених забудові Олександрівська, колоніям менонітів, добі індустріальної модернізації та повоєнному відновленню міста.

 

Виставкові зали

Серед виставкових залів міста найвідомішими є:

Виставковий зал Запорізької організації Національної Спілки художників України – найбільша за площею художня експозиція міста.

Виставковий зал Запорізького відділення Національної Спілки фотохудожників України.

«Art L» – приватна художня галерея, яку було  відкрито в березні 2009 року. Галерея не обмежує тематику своїх виставок тільки образотворчим мистецтвом. До уваги глядачів широкий спектр жанрів і напрямів творчості різних художників з різних регіонів України, а також ближнього і далекого зарубіжжя.

Художній салон – місце, яке привертає увагу і унікальним зовнішнім виглядом, і виставковими заходами. Тут є можливість відвідати захоплюючий світ неперевершених витворів мистецтва величних митців всіх часів. Виставки галереї дають змогу відкрити для себе нові стилі художньої творчості, побачити оригінали відомих картин.

Zaporizhzhia.city Hub – це міський вільний простір, де немає обмежень мріям та ідеям. Він поєднує в собі  центр підтримки соціальних інновацій, зручну локацію для зустрічей і культурного дозвілля, та сучасну конференц-залу. Виставкова зала, галерея, майстерня - Zaporizhzhia.city Hub створює гармонійну атмосферу для будь-якої творчої події. Стіни цього сучасного простору стануть найкращим місцем для художніх робіт.

Окремим культурним осередком Запоріжжя є міський Вернісаж у центрі міста, на площі Маяковського біля Фонтану Життя, організований найбільшою творчою організацією міста — Запорізьким міським об'єднанням митців «Колорит».

Туристичні досягнення за 2019 - 2020 роки:

 • Понад 3 тис. іноземних туристів відвідали місто, мандруючи на круїзних лайнерах;
 • У місті налічується 30 музеїв
 • 400 закладів харчування;
 • 70 закладів розміщення на 5000 тис. місць;
 • За 2019-2020 роки авіаперевезення обслужили 760 тис. осіб.
 • Відкрито новий термінал Міжнародного аеропорту Запоріжжя, який увійшов до п’ятірки найкращих в Україні та дозволяє приймати 400 пасажирів на годину.
 • Кількість авіакомпаній-партнерів Міжнародного аеропорту Запоріжжя зросло до 12.
 • Туристичний збір за 2019 - 2020 роки - 4 млн. грн.

Упродовж  2019-2020 років в галузі туризму були досягнуті якісні показники, а саме:

Туристичний інформаційний центр Запоріжжя втрете отримав сертифікат якості ISO, відтак тепер є єдиним тричі сертифікованим туристичним центром в Україні.  

- Кількість відвідувачів за 2019-2020 рік – 50 тис. осіб;

- Кількість надання інформаційних послуг – 47 тис.;

- Кількість туристів – 9 тис.;

- Кількість іноземних туристів – 3,5 тис.;

- Кількість туристичних продуктів – 45;

- Кількість проданих сувенірів – 7 тис.

Створено унікальну індустріальну екскурсію на діюче промислове виробництво комбінату «Запоріжсталь», власний цікавий туристичний продукт у напрямі розвитку індустріального туризму. Всього за 2019 та 2020 роки проведено: 18 екскурсій «Steel`ne misto Z», які відвідало 268 осіб.

Одним із пріоритетних напрямів розвитку туристичної галузі Запоріжжя є подієвий туризм, а саме проведення масштабних, загальноміських фестивалів – «Zaporizhzhia Jazzy» та «Khortytsia Freedom». Одні із кращих музичних фестивалів, що об’єднує виконавців різних жанрів. Неймовірна атмосфера, особливий драйв, ще більше крутих артистів, гуртів і гарних пісень. Нові імена і музиканти, на яких Запоріжжя по-справжньому чекає.

 

Упродовж 2019 року продовжено запровадження туристичної навігації містом:  Інформаційні стенди з туристичними покажчиками – встановлено 3 конструкції, містять афіші актуальних подій культурного життя, а також географічні вказівники з напрямками руху та позначенням відстані до найбільш цікавих міських об'єктів. 

У 2020 році продовжено реалізацію проекту «Розумний гід», відтак по місту є вже 31 інформаційних табличок з QR-кодами на основних туристичних та історичних об’єктах міста. Навігаційний туристичний маршрут містом є одним з найбільших в Україні. Інформація на табличках розміщена на 2-ох мовах та  продубльовано шрифтом Брайля, при зчитування QR-коду з інформацією можна ознайомитися додатково на 7 мовах та прослухати професійний голосовий супровід до кожного об’єкту. За статистичними даними, які отримуються щомісячно за 2019 рік,  здійснено близько 10 тис зчитувань інформації з  табличок з QR-кодами, що надає можливість визначити туристичний потік та кількість іноземних туристів.

Сучасна туристична навігація містом Запоріжжя у 2020 році доповнення сенсорним кіоском у новому терміналі Міжнародного аеропорту Запоріжжя. 

Розроблено сучасну Туристичну карту Запоріжжя, яка має комфортний формат та містить інформацію про основні історичні, архітектурні об’єкти, найбільш привабливі туристичні дестинації та маршрути, місця для відпочинку, а також основну контакту інформацію для вирішення надзвичайних ситуацій.  

Головною туристичною подією 2020 року стало проведення туристичного бізнес форуму у новому форматі – «Дні гостинності у Запоріжжі 2020». Протягом трьох днів на чотирьох тематичних локаціях можна було почути поради від професіоналів індустрії, дізнатися про новітні тренди і шляхи подолання кризи, аспекти взаємодії з владою та останні регуляторні зміни у законодавстві, що стосуються питань внутрішнього і зовнішнього туризму у період пандемії. Яскраві підприємці, люди з унікальним досвідом, представники державної влади і керівники успішного бізнесу у сфері гостинності ділилися думками, натхненням та ентузіазмом до власної справи. Пряма он-лайн трансляція з усіх локацій, що розширило аудиторію та надало можливість всім охочим стати частиною форуму.

 • Запорізька міська рада
 • Проект міжнародної технічної допомоги «Партнерство для розвитку міст»