ТЕСТ
Портал працює в тестовому режимі. Надайте свої пропозиції, як зробити його ще кращим.

Туристичний потенціал

Запоріжжя має потужний культурний потенціал, який сприяє не тільки всебічному розвитку креативного міського середовища, а й розвитку туризму.

На державному обліку в м. Запоріжжі перебувають 189 пам’яток:

 • історії — 148;
 • монументального мистецтва  — 11;
 • науки і техніки — 11;
 • археології — 6;
 • архітектури та містобудування — 13.

В Олександрівському районі налічується 130 архітектурних об'єктів, що мають історичну цінність і представляють Старий Олександрівськ. Архітектурні об’єкти занесені до Зведеного переліку раніше затверджених пам'яток містобудування та архітектури і щойно виявлених об'єктів культурної спадщини містобудування та архітектури м. Запоріжжя.

Важливими історико-культурними об'єктами Запоріжжя є: 

 • Національний заповідник «Хортиця» включно з Музеєм історії Запорозького козацтва та Історико-культурним комплексом «Запорозька Січ», пам’ятками археології давніх часів;
 • 700-річний Запорізький Дуб;
 • 6-те селище Соцмісто;
 • Дніпровський гідровузол — «Дніпрогес»;
 • Проспект Соборний;
 • «Старе місто» — Старий Олександрівськ.


Хортиця

Національний заповідник «​Хортиця»​ — науково-дослідна та рекреаційно-освітня установа, яка здійснює охорону пам'яток історії, культури та природних об'єктів, збирає, вивчає, зберігає та популяризує пам'ятки, пов'язані з історією запорозького козацтва та інших історичних епох. Острів Хортиця — найбільший острів на річці Дніпро довжиною 12,5 км, шириною до 2,5 км. Це єдина комплексна історико-культурна та природна пам'ятка, що охоплює період від мезоліту до XX сторіччя. Заповідник «​Хортиця» занесений до державного реєстру нерухомих пам'яток України. На його території нараховується 63 пам'ятки археології та історії, 33 з яких поставлено на державний облік.

З метою збереження в природному стані унікальних пам’яток геології порожистої частині Дніпра, таких як виходи докембрійських кристалічних порід, цінну наскальну рослинність, рідкі та зникаючі види рослин на ділянках цілинних степів, байрачних та плавневих лісів у 1974 році на території історико-культурного заповідника було утворено Загальногеологічний заказник загальнодержавного значення «Дніпровські пороги». У 1993 році державному історико-культурному заповіднику було надано статус національного. До його складу входять острів Хортиця і прилеглі до нього острови та скелі — Байда, Дубовий, Розстебин, Три Стоги, Середня, Близнюки, урочище Вирва на правому березі Дніпра. Зважаючи на свою унікальність заповідник «​Хортиця» занесений до Державного реєстру нерухомих пам’яток України, як пам’ятка національного значення. Загальна площа заповідника становить 2359,34 га.

Піклуючись про відтворення історичної пам’яті та повернення до багатовікових традицій запорозького козацтва на території Національного заповідника «Хортиця» було створено Історико-культурний комплекс «Запорозька Січ».

 

700-річний Запорізький Дуб

Запорізький дуб — унікальна пам'ятка природи, вік якої перевищує 700 років. Це величне дерево є свідком козацької доби, можливо, саме під ним козаки написали легендарний лист турецькому султану. З пошаною ставилися до запорізького дуба і німці-меноніти, які розбили своє поселення біля нього. У 1972 році дереву було присвоєно статус заповідного об'єкту. У 2001 році до Дня Незалежності навколо дуба було відкрито історико-культурний комплекс. У 2010 році Запорізький дуб було обрано Історичним деревом України. 


Соцмісто

Соцмісто або Шосте селище — зразок архітектурної школи конструктивізму, зведений у 1929-1932 роки. Соцмісто будувалося одночасно з Дніпрогесом та металургійним комплексом Запоріжжя.

 

ДніпроГЕС

Дніпровська гідроелектростанція — символ і потужний енергетичний вузол Запоріжжя. ДніпроГЕС дав перший струм у 1932 році і разом з тим — потужний поштовх для розвитку промислового потенціалу Запоріжжя. Сьогодні ДніпроГЕС не тільки має потужність 1538,0 МВт, а й є архітектурною пам'яткою міста і важливим етапом його історії.

 

Проспект Соборний

Проспект Соборний — головна вулиця і візитівка міста, яка пронизує чотири із семи районів Запоріжжя. Довжина проспекту — 10,8 км і це один з найдовших проспектів в Європі. Проспект починається від центрального вокзалу Запоріжжя-1 і закінчується на площі Запорізькій біля Дніпрогесу.

 

Старе місто

Старе місто — це район Запоріжжя, де раніше знаходилось повітове місто Олександрівськ. Там збереглося багато архітектурних пам'яток того часу: земська лікарня, прибуткові будинки Лещинського і Мінаєва, стара міська електростанція, будинок залізничної станції Єкатерининської залізниці та інші.


Заклади культури

Мережу закладів культури Запоріжжя складають 319 закладів культури та мистецтв.


Театри

Театральні і концертні заклади міста представлені, зокрема, наступними:

 • Державний цирк;
 • Академічний обласний український музично-драматичний театр ім. В.Магара;
 • Академічний обласний театр юного глядача;
 • Обласний театр ляльок;
 • Обласна філармонія.
 • Муніципальній театр-лабораторія «VIE»;
 • Муніципальний театр танцю (хореографічні постановки та духовий оркестр театру танцю є справжньою окрасою загальноміських заходів).
 • Новий театр (приватний);
 • Кінний театр «Запорозькі козаки» (приватний).

 

Музеї

Музеї Запоріжжя представлені такими закладами:

Обласний краєзнавчий музей, в якому постійно працюють експозиції: «Природа Запорізького краю»​; «​Запорізький край у далекому минулому»; «Запорізький край у XIV – XVIII ст. Доба козацтва»; «Запорізький край наприкінці XVIII – на початку ХІХ ст. Заселення краю»; «Дніпрогес: підкорення стихії»; «Запорізька область напередодні та в роки Другої світової війни»; «Запоріжжя в період післявоєнної відбудови» та інші.

Обласний художній музей, колекція якого сьогодні налічує близько 13 тис. експонатів.

Музей історії зброї — єдиний в Україні приватний музей історії зброї такого масштабу. В експозиції виставки представлено понад 4500 одиниць холодної та вогнепальної зброї, які відображають всі етапи становлення людської цивілізації.

Серед приватних музеїв також слід відзначити Музей раритетних автомобілів «Фаетон» та Музей кераміки. Наприкінці 2012 року запрацювала ще одна приватна експозиція — Музей техніки В.Богуслаєва.

 

Виставкові зали

Серед виставкових залів міста найвідомішими є:

 • Виставковий зал Запорізької організації Національної Спілки художників України — найбільша за площею художня експозиція міста;
 • Виставковий зал Запорізького відділення Національної Спілки фотохудожників України.
 • «Art L» — приватна художня галерея, яку було  відкрито в березні 2009 року. Галерея не обмежує тематику своїх виставок тільки образотворчим мистецтвом. До уваги глядачів широкий спектр жанрів і напрямів творчості різних художників з різних регіонів України, а також ближнього і далекого зарубіжжя.

Окремим культурним осередком Запоріжжя є міський Вернісаж у центрі міста, на площі Маяковського біля Фонтану Життя, організований найбільшою творчою організацією міста — Запорізьким міським об'єднанням митців «Колорит».

 

Туристичні та культурні події 2018

Для популяризації туристичного і мистецького потенціалу міста,  промоції цікавих подій у 2018 році м. Запоріжжя було представлено на Міжнародній туристичній виставці (UITT’2018 «УКРАЇНА – Подорожі та Туризм» (березень, м. Київ) та на бізнес-зустрічі «Туристичний воркшоп» спільно з громадською спілкою «Асоціація індустрії гостинності України» (м. Київ). Крім того, місто вязло участь у засіданнях Ради туристичних міст і регіонів у мм. Київ та Запоріжжя.

З метою залучення громади Запоріжжя до формування позитивного туристичного образу міста знято серію телепередач у рамках таких телепроектів як «Феєрія мандрів», «Вдома краще», а також серію відеокліпів із популярними виконавцями (Арсен Мірзонян, Тоня Матвієнко, гурт «5’nizza» тощо).

Для популяризації туристичної діяльності та розвитку туризму в м. Запоріжжя розроблено туристичний веб-портал міста zaporizhzhia.city,  а також створено сторінки у соціальних мережах «Facebook», «Instagram» та відео-канал на «Youtube». Інформація, яка оприлюднюється на відповідних інтернет-платформах, направлена на висвітлення напрямків Концепції програми розвитку туризму «7х7», туристичний потенціал і можливості міста.

Крім того, впродовж 2018 року вийшли промоційні матеріали про Запоріжжя (розміщено білборди, сітілайти тощо) у таких містах як Дніпро, Кривий Ріг, Київ, Суми та Харків.

У 2018 році також було успішно реалізовано наступні масштабні івенти:

- 28-29 квітня у «Парку Металургів ім. В.А. Сацького» (площа біля Міського палацу дитячої та юнацької творчості) відбувся перший музичний фестиваль під відкритим небом - «Zaporizhzhia Jazzy 2018».

- 18-19 серпня на аеродромі в с. Широке відбувся фестиваль «Музика та небо 2018», організований Запорізькою міською радою, компанією «Мотор Січ», корпорацією «Рассвет» та Туристичним інформаційним центром м. Запоріжжя.

- 1-2 вересня в нашому місті із залученням зірок вітчизняної та зарубіжної естради відбувся фестиваль «Khortytsia Freedom».

- 3-4 листопада департаментом культури і туризму міської ради разом із Запорізькою міською дитячою філармонією за підтримки Українського культурного фонду було організовано та проведено Всеукраїнський фестиваль оркестрової музики «OРКЕСТР-FEST», в якому взяли участь понад 20 дитячих та юнацьких оркестрів.

 • Запорізька міська рада
 • Проект міжнародної технічної допомоги «Партнерство для розвитку міст»