ТЕСТ
Портал працює в тестовому режимі. Надайте свої пропозиції, як зробити його ще кращим.

Туристичний потенціал

Запоріжжя – неповторне та багатогранне місто, яке має невичерпний туристичний потенціал, багатовікову історичну та культурну спадщину і входить до числа найбільш економічно розвинених міст країни.

На державному обліку в Запоріжжі перебуває близько 300 пам’яток історії, археології, архітектури та містобудування, монументального мистецтва, науки і техніки.

Головними туристичними дестинаціями в межах міста Запоріжжя на сьогодні є:

 • Національний заповідник «Хортиця», де зокрема знаходяться – Історико-культурний комплекс «Запорізька Січ», туристичний комплекс «Скіфський стан», меморіально-туристичний комплекс «Протовче», хортицькі плавні, театр козацького бою «Січові козаки», кінний театр «Козацька залога», музей судноплавства «Чайка»;
 • Святилища острова Хортиця;
 • Історико-культурний комплекс «700-річний Запорізький дуб»;
 • Шосте селище – Соцмісто;
 • Дніпровський гідровузол — «Дніпрогес»;
 • Проспект Соборний;
 • «Старе місто» — Старий Олександрівськ.

Кожен з перелічених об’єктів має вкрай важливе значення у розвитку культурного та туристичного потенціалу міста. А головне, має на меті розвиток тематичних пріоритетних напрямів туристичної галузі: подієвого, індустріального та природного туризму, адже має такі необхідні для цього ресурси й потенціал.

Хортиця

Національний заповідник «​Хортиця»​ — науково-дослідна та рекреаційно-освітня установа, яка здійснює охорону пам'яток історії, культури та природних об'єктів, збирає, вивчає, зберігає та популяризує пам'ятки, пов'язані з історією запорозького козацтва та інших історичних епох. Острів Хортиця — найбільший острів на річці Дніпро довжиною 12,5 км, шириною до 2,5 км. Це єдина комплексна історико-культурна та природна пам'ятка, що охоплює період від мезоліту до XX сторіччя. Заповідник «​Хортиця» занесений до державного реєстру нерухомих пам'яток України. На його території нараховується 63 пам'ятки археології та історії, 33 з яких поставлено на державний облік.

З метою збереження в природному стані унікальних пам’яток геології порожистої частині Дніпра, таких як виходи докембрійських кристалічних порід, цінну наскальну рослинність, рідкі та зникаючі види рослин на ділянках цілинних степів, байрачних та плавневих лісів у 1974 році на території історико-культурного заповідника було утворено Загальногеологічний заказник загальнодержавного значення «Дніпровські пороги». У 1993 році державному історико-культурному заповіднику було надано статус національного. До його складу входять острів Хортиця і прилеглі до нього острови та скелі — Байда, Дубовий, Розстебин, Три Стоги, Середня, Близнюки, урочище Вирва на правому березі Дніпра. Зважаючи на свою унікальність заповідник «​Хортиця» занесений до Державного реєстру нерухомих пам’яток України, як пам’ятка національного значення. Загальна площа заповідника становить 2359,34 га.

Піклуючись про відтворення історичної пам’яті та повернення до багатовікових традицій запорозького козацтва на території Національного заповідника «Хортиця» було створено Історико-культурний комплекс «Запорозька Січ».

 

700-річний Запорізький Дуб

Запорізький дуб — унікальна пам'ятка природи, вік якої перевищує 700 років. Це величне дерево є свідком козацької доби, можливо, саме під ним козаки написали легендарний лист турецькому султану. З пошаною ставилися до запорізького дуба і німці-меноніти, які розбили своє поселення біля нього. У 1972 році дереву було присвоєно статус заповідного об'єкту. У 2001 році до Дня Незалежності навколо дуба було відкрито історико-культурний комплекс. У 2010 році Запорізький дуб було обрано Історичним деревом України. 


Соцмісто

Соцмісто або Шосте селище — зразок архітектурної школи конструктивізму, зведений у 1929-1932 роки. Соцмісто будувалося одночасно з Дніпрогесом та металургійним комплексом Запоріжжя.

 

ДніпроГЕС

Дніпровська гідроелектростанція — символ і потужний енергетичний вузол Запоріжжя. ДніпроГЕС дав перший струм у 1932 році і разом з тим — потужний поштовх для розвитку промислового потенціалу Запоріжжя. Сьогодні ДніпроГЕС не тільки має потужність 1538,0 МВт, а й є архітектурною пам'яткою міста і важливим етапом його історії.

 

Проспект Соборний

Проспект Соборний — головна вулиця і візитівка міста, яка пронизує чотири із семи районів Запоріжжя. Довжина проспекту — 10,8 км і це один з найдовших проспектів в Європі. Проспект починається від центрального вокзалу Запоріжжя-1 і закінчується на площі Запорізькій біля Дніпрогесу.

 

Старе місто

Старе місто — це район Запоріжжя, де раніше знаходилось повітове місто Олександрівськ. Там збереглося багато архітектурних пам'яток того часу: земська лікарня, прибуткові будинки Лещинського і Мінаєва, стара міська електростанція, будинок залізничної станції Єкатерининської залізниці та інші.


Заклади культури

Мережу закладів культури Запоріжжя складають 319 закладів культури та мистецтв.


Театри

Театральні і концертні заклади міста представлені, зокрема, наступними:

 • Державний цирк;
 • Академічний обласний український музично-драматичний театр ім. В.Магара;
 • Академічний обласний театр юного глядача;
 • Обласний театр ляльок;
 • Обласна філармонія;
 • Муніципальній театр-лабораторія «VIE»;
 • Муніципальний театр танцю (хореографічні постановки та духовий оркестр театру танцю є справжньою окрасою загальноміських заходів);
 • Новий театр (приватний);
 • Кінний театр «Запорозькі козаки» (приватний).

 

Музеї

Музеї Запоріжжя представлені такими закладами:

Обласний краєзнавчий музей, в якому постійно працюють експозиції: «Природа Запорізького краю»​; «​Запорізький край у далекому минулому»; «Запорізький край у XIV – XVIII ст. Доба козацтва»; «Запорізький край наприкінці XVIII – на початку ХІХ ст. Заселення краю»; «Дніпрогес: підкорення стихії»; «Запорізька область напередодні та в роки Другої світової війни»; «Запоріжжя в період післявоєнної відбудови» та інші.

Обласний художній музей, колекція якого сьогодні налічує близько 13 тис. експонатів.

Музей історії зброї — єдиний в Україні приватний музей історії зброї такого масштабу. В експозиції виставки представлено понад 4500 одиниць холодної та вогнепальної зброї, які відображають всі етапи становлення людської цивілізації.

Серед приватних музеїв також слід відзначити Музей раритетних автомобілів «Фаетон» та Музей кераміки. Наприкінці 2012 року запрацювала ще одна приватна експозиція — Музей техніки В.Богуслаєва.

 

Виставкові зали

Серед виставкових залів міста найвідомішими є:

 • Виставковий зал Запорізької організації Національної Спілки художників України — найбільша за площею художня експозиція міста;
 • Виставковий зал Запорізького відділення Національної Спілки фотохудожників України.
 • «Art L» — приватна художня галерея, яку було  відкрито в березні 2009 року. Галерея не обмежує тематику своїх виставок тільки образотворчим мистецтвом. До уваги глядачів широкий спектр жанрів і напрямів творчості різних художників з різних регіонів України, а також ближнього і далекого зарубіжжя.

Окремим культурним осередком Запоріжжя є міський Вернісаж у центрі міста, на площі Маяковського біля Фонтану Життя, організований найбільшою творчою організацією міста — Запорізьким міським об'єднанням митців «Колорит».

 

Туристичні досягнення за 2019 рік:

 • Понад 3 тис. іноземних туристів відвідали місто, мандруючи на круїзних лайнерах;
 • У місті налічується 30 музеїв, які відвідало 125 тис. екскурсантів та туристів;
 • 300 закладів харчування;
 • 70 закладів розміщення на 5000 тис. місць;
 • Збільшено туристичний потік: авіаперевезення – на 33% (330 тис.), Ж/Д – на 0,5% (700 тис.), туристичний збір досяг позначки у 2 млн. 536 790 тис. грн., кількість авіакомпаній-партнерів Міжнародного аеропорту Запоріжжя зросло до 12 із загальною кількістю рейсів у 14 міст.

Упродовж 2019 року в галузі туризму були досягнуті якісні показники, а саме:

Туристичний інформаційний центр Запоріжжя – вдруге отримав сертифікат якості ISO, від так тепер є єдиним двічі сертифікованим туристичним центром в Україні.  

- Кількість відвідувачів за 2019 рік – 10 тис. осіб;

- Кількість надання інформаційний послуг – 12 тис.;

- Кількість туристів – 5 тис.;

- Кількість іноземних туристів – 2 тис.;

- Кількість туристичних продуктів – 36;

- Кількість проданих сувенірів – 2 тис.

Створено унікальну індустріальну екскурсію на діюче промислове виробництво комбінату «Запоріжсталь», власний цікавий туристичний продукт у напрямі розвитку індустріального туризму. Всього за 2019 рік проведено: 15 екскурсій «Steel`ne misto Z», які відвідало 208 осіб.

Вдруге проводилися два масштабні безкоштовні музичні фестивалі під відкритим небом «Zaporizhzhia Jazzy» та «Khortytsia Freedom – 2019».

Упродовж 2019 року продовжено запровадження туристичної навігації містом:  Інформаційні стенди з туристичними покажчиками – встановлено 3 конструкції, містять афіші актуальних подій культурного життя, а також географічні вказівники з напрямками руху та позначенням відстані до найбільш цікавих міських об'єктів. 

Продовжено реалізацію проекту «Розумний гід», від так по місту є вже 29 інформаційних табличок з QR-кодами на основних туристичних та історичних об’єктах міста. Навігаційний туристичний маршрут містом є одним з найбільших в Україні. Інформація на табличках розміщена на 2-ох мовах та  продубльовано шрифтом Брайля, при зчитування QR-коду з інформацією можна ознайомитися додатково на 7 мовах та прослухати професійний голосовий супровід до кожного об’єкту. За статистичними даними, які отримуються щомісячно за 2019 рік,  здійснено близько 10 тис зчитувань інформації з  табличок з QR-кодами, що надає можливість визначити туристичний потік та кількість іноземних туристів.

Розроблено сучасну Туристичну карту Запоріжжя, яка має комфортний формат та містить інформацію про основні історичні, архітектурні об’єкти, найбільш привабливі туристичні дестинації та маршрути, місця для відпочинку, а також основну контакту інформацію для вирішення надзвичайних ситуацій.  

Головною туристичною подією 2019 року стало проведення туристичного бізнес форуму у новому форматі - «Дні гостинності у Запоріжжі 2019» як і в минулі роки став найбільшим форумом в регіоні. Цього річ він був проведений в новому і цікавому форматі, а саме: 4 дні, 7 локацій, 50 спікерів, 2000 гостей.

 • Запорізька міська рада
 • Проект міжнародної технічної допомоги «Партнерство для розвитку міст»